Ёш оналар учун ўқув машғулотлари
Эндемик буқоқ касалигининг фоизини камайтириш мақсадида республика ННТ ташкилотлари Фарғона водийсига хос бўлган йод танқислиги муаммосини бартараф этишга қарор қабул қилишди, бу жараённи амалга ошириш  ўтган йилдан бошлаган эди. Шу билан бирга бизнинг республикамизда иссиқ ва куруқ ёз бўлганлиги учун жуда долзарб бўлган тозалик масаласини ҳам четда қолдиришмади.  Бу мақсадда аёллар ва мактаб ўқувчиларининг эндемик буқоқ, анемия ва шахсий гигиена ҳақидаги билимларини ошириш учун семинарлар ташкил этилди.
Тиббиёт соҳаларида фаолият олиб борувчи нодавлат нотижорат ташкилотларнинг ташаббусини ИТФҚ қўллаб-қувватлади. Лойиҳани амалга оширишда қўйидаги нодавлат нотижорат ташкилотлари: ,,Саломатлик плюс экология”, ,,Эскулап”, ,,Эндокринолог шифокорлар уюшма”лари  ҳамкорлик қилишди.  Мазкур лойиҳага Франциянинг Ўзбекистондаги элчихонаси ҳам жалб қилинди.
,,Соғлом она - соғлом-фарзанд” лойиҳаси доирасида олиб борилган 3 ойлик фаолият  натижасида Наманган, Андижон, Фарғона ва Қўқон  шаҳарларида 240 та семинарлар бўлиб ўтди.  Семинарларлар жараёнларида тарқатилган материаллар мазкур ташкилотларнинг тажрибали ходимлари томонидан тайёрланди, шунингдек Республика Соғлиқни Сақлаш Вазирлиги қошидаги Саломатлик институти ИТФҚ билан биргаликда мазкур лойиҳа доирасида мавзули плакатлар ва буклетлар ишлаб чиқишди ва тарқатишди. Семиналарда 12 мингдан зиёд кишилар ўқитилди.
Фарғона вилоятида 20 та умумтаълим мактабларида ўтказилган сўровномалар шуни кўрсатадики, 95% ўқувчилар лойиҳа доирасида ўтказилган семинарларда берилган  маьлумотларни тўлиқ ўзлаштиришди.
Мазкур лойиҳанинг узвий давоми сифатида ИТҚФ ва “Аёллар кенгаши” Жамоат Бирлашмасининг Қўқон шаҳрида  биргаликдаги “Cоғлиқ’’ умумшаҳар  байрамини ўтказишди. Мазкур байрам дастурида спорт беллашувлари, мавзули кўргазмалар ва эстрада қўшиқчиларининг чиқишлари ўрин эгаллади. Бундан ташқари махалла қўмиталари ва поликлиникалар  орасида ,,Энг озода махалла’’ ва  ,,Энг яхши табобат таьлимотчиси’’ беллашувлари  ўтказилди.
Бу ИТФҚнинг Соғлиқни Сақлаш йўналишида қўйган илк қадами бўлди. Мазкур лойиҳа эса “соғлом она – соғлом фарзанд” мақсадини тарғиб этувчи илк лойиҳа бўлди.
Лойиҳа жорий йилда ҳам актуал бўлди. Бунга бутун дунё Соғлиқни сақлаш ташкилотининг берган статистика маьлумоти асос бўлди. Статистик маълумотларга кўра Ўзбекистонда 5 ёшгача бўлган болалар орасида ўлим  юқоролигини кўрсатди. БДССТ  берган маьлумотларига кўра, республикада бу жараёни 1% камайтирилди холос, бу эса Ғарб мамлакатларидан орқада эканлигимизни кўрсатади. Бунга сабаблар етарлича бўлиб, асосий сабабларидан бири оналарнинг болаларни чақалоқлик даврида парвариш қилишда етарлича билимга эга эмасликларидир.
,,Соғлом-она - соғлом-фарзанд - 2” лойиҳасини амалга оширишда ,,Авиценна” Бухоро вилояти болалар шифокорлар уюшмаси ва ,,Саломатлик плюс Экология” ИТҚФ нинг ҳамкорлари бўлишди.
Ёш оналар билан бўлган суҳбатда шу нарса маьлум бўлдики, уларга ёш болаларнинг чақалоқлик давридаги касалликлари маьлум эмас экан. Қизлар ва бўлажак оналар ҳам бу ҳақида тушунчага эга эмас эканлар. Бунинг асосий сабабларидан бири, умумтаълим мактабларимизда саломатлик дарсларининг йўқлиги ва оилада қизларни  жинсий тарбия билан боғлиқ савол ва тушунчалар уят ҳисобланиб, бундай маьлумотларни қизлар фақат турмушга чиққанда қайнонаси ёки онасидан олиш мумкинлиги келиб чиқди.
Шундай қилиб, лойиҳанинг дастлабки босқичларда семинар мавзулари аниқлаб олинди. Семинарларда берилган маълумотларни янада мустаҳкамлаш мақсадида ёш оналарни 1 ёшгача бўлган болани парвариш бўйича брошюра ишлаб чиқилди. Мазкур брошюра Ўзбекистондаги ,,NESTLE”(Швецария)  компаниясини ёрдамида 15 минг нусхада чоп этилди.
Шунингдек, “Соғлом она – соғлом фарзанд -2” лойиҳасининг иштирокчилари 2008 йилда 12 мингдан 18 минггача чиқди ва лойиҳанинг худудий ўрни ҳам кенгайди. Фарғона водийсига Бухоро, Қашқадарё ва Навоий вилоятлари  ҳам қўшилди. Лойиҳани амалга ошириш 2007 йил каби 3 ойга эмас, балки бир йил давомида амалга оширилди, лойиҳа асосан  ўз олдига қўйган мақсад ва вазифаларни ечишга қаратилди.
ИТФҚ лойиҳани амалга оширувчи ҳамкорлар билан ҳамжиҳатликда 15 мингта коллеж ўқувчи қизларини - бўлажак оналарни, шу лойиҳага жалб қилишди.
Республикамизнинг 6 та вилоятидаги  коллеж ва лицейларда таълим олувчи  ўсмир қизлар учун ,,Ўсмир қизларни бехатар оналикга тайёрлаш” мавзусида семинарлар ўтказилди. Машғулотларни катта тажрибага эга бўлган  “Саломатлик  плюс Экология”  тренер ва мутахасислари олиб бордилар. Машғулотлар учун буклет кўринишида ,,Бахтингиз ва соғлиғингиз ўз  қўлингизда”  тарқатма материаллари ва тренерлар учун ,,Жинсий тарбия асослари” қўлланмаси тайёрланди. Қўлланма ва буклетлар Ўзбекистондаги  ,,GlaxoSmithKline” (Буюк Британия) компаниясининг ҳамкорлигида нашр қилинди.
Шу билан бирга ИТФҚнинг ушбу лойиҳа бўйича яна бир ҳамкори ,,Авеценна” Бухоро вилояти болалар шифокорлар уюшмаси ҳам 3000 ёш оналар тренинг-семинарлар ўтказилди. Семинарлар – тренинглар  янада самарали бўлиши учун бу семинар – тренингларга саломатлик маркази шифокорлари ва махалла фаоллари ҳам жалб қилинди.

They were begun just last year, when the profile republican NGOs decided to impact on the problem of the iodine deficit which is typical to the regions of Fergena valley in order to decrease the percent of the endemic goiter disease. At the same time, they didn’t ignore the hygiene and sanitary questions which are actual in the republic with its hot and dry summer. It was decided to increase the women and schoolchildren’s level of knowledge about the endemic goitrer, anemia, hygiene and sanitary by organizing seminars.
The Initiative of medical NGOs was supported by the Social initiatives support fund (SISF), which involved as the partners NGO ‘’Salomatlik plus ecology”, NGO ‘’Esculap’’, NGO ‘’Association of endocrinolog physicans’’, Embassy of France to Uzbekistan and others.
As a result of 3 month work under the project “Healthy mother – healthy child’’ there were held 240 seminars in Namangan, Andijan, Fergana, Kokand. Materials (visual aids and booklets concerning to topic of the project) that used during the seminars, were prepared by NGOs and Health institute under the Ministry of Healthcare of Uzbekistan in association with SISF. More than 12000 people were taught during this seminars. Assessment in 20 secondary schools of the Fergana valley showed that 95% of pupils learned the information during the seminars in full.
Thankful citizens of Kokand city with the support of SISF and NGO ‘’Women unity’’ organized the holiday named ‘’Health’’ in the Kokand city. There were sport competition presentation and exhibition under the subject, performance of stage singers. In the program of this holiday there were organized contests among the makhalla committees and polyclinic for the nomination of “The cleanest makhalla” and “The best medical teacher’’
But it was the first step for developing the one of five activities of SISF accomplishing in sphere of the Healthcare. And it was the first project in the way of achievement of the main aim – healthy mother-healthy child.
The project was very actual in the following year, and reason was report of WHO, which shows that the death among the children up to 5 age was high in Uzbekistan. According to WHO, it was managed to reduce only 1%, it means that our indicators are higher than in european countries. The reason is very obvious -mothers do not know how to take care of infants.
Partners of SISF in the realization of project “Healthy mother – healthy child-2’’ became Association of children doctors of Bukhara “Avitsenna” and “Salomatlik plus ecology”. It became clear after the conversation with young mothers that they were not informed about illness of infants. Girls and future mothers also were not informed about it. The principle reason is: there is no health education in the program of educational school, it was concerned traditionally “forbidden” topics for young girls between members of families, about concerning questions on reproductive health and traditional idea of the same, that information about similar childbirth they know after their marriage from their mother and mother-in-low.
In this way, they choosed seminars topics in the initial step of project. In order to teach profoundly they published brochures for young mothers in bringing up infants in the age of 1. This brochure was published 150000 copy with help of “NESTLE’’ (Switzerland). Also it is important to note that number of participants of “Healthy mother – healthy child-2 ’’ project increased from 12.000 to 18.0000 in 2008 and covered a lot of regions of Uzbekistan. Fergana valley, Bukhara, Kashadarya and Navoi regions were joined to the project. Duration of the project continued all year round not 3 month as in 2007.
15000 college students (teenage girls), future mothers, were attracted by the SISF and other partners. Seminars for college and lyceums students on topic ‘’Preparing teenage girls for being mother’’ were held in 6 regions of our republic. Lessons were conducted by experienced skillful trainers of NGO “Salomatlik plus ecology”. They prepared handouts named ’’Your happiness and health in your hands’’ and manuals for trainers “Basics of sex education”. Handouts and booklets were published with the help of ‘’GlaxoSmithKline’’ (Great Britain).
At the same time another partner of SISF – Association pediatrician of Bukhara region “Avitsenna” – conducted trainings for 3000 young mothers in order to raise their awareness on the subject. Seminars on same topic among experts and members of local Health Centers also were organized also were conducted.