Ёш оналар учун ўқув машғулотлари
Эндемик буқоқ касалигининг фоизини камайтириш мақсадида республика ННТ ташкилотлари Фарғона водийсига хос бўлган йод танқислиги муаммосини бартараф этишга қарор қабул қилишди, бу жараённи амалга ошириш  ўтган йилдан бошлаган эди. Шу билан бирга бизнинг республикамизда иссиқ ва куруқ ёз бўлганлиги учун жуда долзарб бўлган тозалик масаласини ҳам четда қолдиришмади.  Бу мақсадда аёллар ва мактаб ўқувчиларининг эндемик буқоқ, анемия ва шахсий гигиена ҳақидаги билимларини ошириш учун семинарлар ташкил этилди.
Тиббиёт соҳаларида фаолият олиб борувчи нодавлат нотижорат ташкилотларнинг ташаббусини ИТФҚ қўллаб-қувватлади. Лойиҳани амалга оширишда қўйидаги нодавлат нотижорат ташкилотлари: ,,Саломатлик плюс экология”, ,,Эскулап”, ,,Эндокринолог шифокорлар уюшма”лари  ҳамкорлик қилишди.  Мазкур лойиҳага Франциянинг Ўзбекистондаги элчихонаси ҳам жалб қилинди.
,,Соғлом она - соғлом-фарзанд” лойиҳаси доирасида олиб борилган 3 ойлик фаолият  натижасида Наманган, Андижон, Фарғона ва Қўқон  шаҳарларида 240 та семинарлар бўлиб ўтди.  Семинарларлар жараёнларида тарқатилган материаллар мазкур ташкилотларнинг тажрибали ходимлари томонидан тайёрланди, шунингдек Республика Соғлиқни Сақлаш Вазирлиги қошидаги Саломатлик институти ИТФҚ билан биргаликда мазкур лойиҳа доирасида мавзули плакатлар ва буклетлар ишлаб чиқишди ва тарқатишди. Семиналарда 12 мингдан зиёд кишилар ўқитилди.
Фарғона вилоятида 20 та умумтаълим мактабларида ўтказилган сўровномалар шуни кўрсатадики, 95% ўқувчилар лойиҳа доирасида ўтказилган семинарларда берилган  маьлумотларни тўлиқ ўзлаштиришди.
Мазкур лойиҳанинг узвий давоми сифатида ИТҚФ ва “Аёллар кенгаши” Жамоат Бирлашмасининг Қўқон шаҳрида  биргаликдаги “Cоғлиқ’’ умумшаҳар  байрамини ўтказишди. Мазкур байрам дастурида спорт беллашувлари, мавзули кўргазмалар ва эстрада қўшиқчиларининг чиқишлари ўрин эгаллади. Бундан ташқари махалла қўмиталари ва поликлиникалар  орасида ,,Энг озода махалла’’ ва  ,,Энг яхши табобат таьлимотчиси’’ беллашувлари  ўтказилди.
Бу ИТФҚнинг Соғлиқни Сақлаш йўналишида қўйган илк қадами бўлди. Мазкур лойиҳа эса “соғлом она – соғлом фарзанд” мақсадини тарғиб этувчи илк лойиҳа бўлди.
Лойиҳа жорий йилда ҳам актуал бўлди. Бунга бутун дунё Соғлиқни сақлаш ташкилотининг берган статистика маьлумоти асос бўлди. Статистик маълумотларга кўра Ўзбекистонда 5 ёшгача бўлган болалар орасида ўлим  юқоролигини кўрсатди. БДССТ  берган маьлумотларига кўра, республикада бу жараёни 1% камайтирилди холос, бу эса Ғарб мамлакатларидан орқада эканлигимизни кўрсатади. Бунга сабаблар етарлича бўлиб, асосий сабабларидан бири оналарнинг болаларни чақалоқлик даврида парвариш қилишда етарлича билимга эга эмасликларидир.
,,Соғлом-она - соғлом-фарзанд - 2” лойиҳасини амалга оширишда ,,Авиценна” Бухоро вилояти болалар шифокорлар уюшмаси ва ,,Саломатлик плюс Экология” ИТҚФ нинг ҳамкорлари бўлишди.
Ёш оналар билан бўлган суҳбатда шу нарса маьлум бўлдики, уларга ёш болаларнинг чақалоқлик давридаги касалликлари маьлум эмас экан. Қизлар ва бўлажак оналар ҳам бу ҳақида тушунчага эга эмас эканлар. Бунинг асосий сабабларидан бири, умумтаълим мактабларимизда саломатлик дарсларининг йўқлиги ва оилада қизларни  жинсий тарбия билан боғлиқ савол ва тушунчалар уят ҳисобланиб, бундай маьлумотларни қизлар фақат турмушга чиққанда қайнонаси ёки онасидан олиш мумкинлиги келиб чиқди.
Шундай қилиб, лойиҳанинг дастлабки босқичларда семинар мавзулари аниқлаб олинди. Семинарларда берилган маълумотларни янада мустаҳкамлаш мақсадида ёш оналарни 1 ёшгача бўлган болани парвариш бўйича брошюра ишлаб чиқилди. Мазкур брошюра Ўзбекистондаги ,,NESTLE”(Швецария)  компаниясини ёрдамида 15 минг нусхада чоп этилди.
Шунингдек, “Соғлом она – соғлом фарзанд -2” лойиҳасининг иштирокчилари 2008 йилда 12 мингдан 18 минггача чиқди ва лойиҳанинг худудий ўрни ҳам кенгайди. Фарғона водийсига Бухоро, Қашқадарё ва Навоий вилоятлари  ҳам қўшилди. Лойиҳани амалга ошириш 2007 йил каби 3 ойга эмас, балки бир йил давомида амалга оширилди, лойиҳа асосан  ўз олдига қўйган мақсад ва вазифаларни ечишга қаратилди.
ИТФҚ лойиҳани амалга оширувчи ҳамкорлар билан ҳамжиҳатликда 15 мингта коллеж ўқувчи қизларини - бўлажак оналарни, шу лойиҳага жалб қилишди.
Республикамизнинг 6 та вилоятидаги  коллеж ва лицейларда таълим олувчи  ўсмир қизлар учун ,,Ўсмир қизларни бехатар оналикга тайёрлаш” мавзусида семинарлар ўтказилди. Машғулотларни катта тажрибага эга бўлган  “Саломатлик  плюс Экология”  тренер ва мутахасислари олиб бордилар. Машғулотлар учун буклет кўринишида ,,Бахтингиз ва соғлиғингиз ўз  қўлингизда”  тарқатма материаллари ва тренерлар учун ,,Жинсий тарбия асослари” қўлланмаси тайёрланди. Қўлланма ва буклетлар Ўзбекистондаги  ,,GlaxoSmithKline” (Буюк Британия) компаниясининг ҳамкорлигида нашр қилинди.
Шу билан бирга ИТФҚнинг ушбу лойиҳа бўйича яна бир ҳамкори ,,Авеценна” Бухоро вилояти болалар шифокорлар уюшмаси ҳам 3000 ёш оналар тренинг-семинарлар ўтказилди. Семинарлар – тренинглар  янада самарали бўлиши учун бу семинар – тренингларга саломатлик маркази шифокорлари ва махалла фаоллари ҳам жалб қилинди.

Уроки для молодых мам
Они начались еще в прошлом году, когда профильные ННО республики решили повлиять на характерную для областей Ферганской долины проблему дефицита йода, чтобы снизить процент заболевания эндемическим зобом. А заодно не оставили в стороне вопросы гигиены и санитарии - весьма актуальные для республики с ее жарким и засушливым летом. Решено было повысить уровень осведомленности женщин и школьников младших классов в вопросах эндемического зоба, анемии, гигиены и санитарии, организовав серию семинаров.
Инициативу медицинских ННО поддержал Фонд поддержки социальных инициатив (ФОПСИ), привлекший в качестве партнеров ННО «Саломатлик плюс экология», ННО «Эскулап», ННО «Ассоциация врачей эндокринологов», посольство Франции в Узбекистане и других.
Итогом 3-х месячной работы над проектом «Здоровая мать – здоровый ребенок» стали 240 семинаров, проведенные в Намангане, Андижане, Фергане и Коканде. Специальные семинары провели и для жительниц махаллей города Коканда. Все раздаточные и наглядные материалы для занятий подготовили профильные ННО. ФОПСИ совместно с Институтом здоровья при Министерстве здравоохранения республики распространил тематические плакаты и буклеты. Более 12 тысяч человек обучались на семинарах. А проведенное анкетирование в 20 общеобразовательных школах Ферганской долины показало, что 95% учеников полностью освоили предоставленную им информацию.
Благодарные кокандцы при поддержке ФОПСИ и ОО «Женское собрание» провели общегородской праздник «Здоровье», в программе которого были спортивные состязания, тематические выставки, выступления эстрадных артистов. В рамках этого мероприятия состоялись конкурсы среди махаллинских комитетов и поликлиник на звание «Самая чистая махалля» и «Самый лучший медицинский просветитель».
Но это было только первым шагом в развитии одного из пяти направлений деятельности ФОПСИ, осуществляемого в области здравоохранения. И это был первый проект на пути к достижению самой главной цели – здоровая мать – здоровый ребенок.
Проект нашел свое развитие и в нынешнем году, причем поводом послужила тревожная статистика, предоставленная медикам республики Всемирной Организацией Здравоохранения (ВОЗ) относительно смертности детей до пяти лет в Узбекистане. По данным ВОЗ в республике удалось снизить этот процесс только где-то на 1%, что значительно отстает от европейских показателей. Причин достаточно и одна из них в отсутствии у матерей необходимых знаний и навыков по уходу за детьми.
Партнерами ФОПСИ в реализации проекта «Здоровая мать – здоровый ребенок – 2» стали Ассоциация детских врачей Бухарской области «Авиценна» и ННО «Саломатлик плюс экология». Как выяснилось из бесед с молодыми матерями, им не известны детские заболевания характерные для младенческого возраста. Наиболее не информированными в области здоровья оказались девушки и будущие мамы. Это объясняется отсутствием образовательных программ в школе, традиционными «запретными» для молодых девушек темами в семье, связанными с вопросами репродуктивного здоровья и традиционным же представлением, что информацию подобного рода девушка, выйдя замуж, может получить  только от свекрови или матери.
Таким образом, на предварительном этапе были выявлены темы для будущих занятий, а также целесообразность издания пособий и брошюр для молодых мам по уходу за ребенком. 15 тысяч экземпляров пособий были изданы благодаря поддержке спонсора – представительства компании «NESTLE» (Швейцария) в Узбекистане. Кстати, количество участников проекта «Здоровая мать – здоровый ребенок-2» в 2008 году возросло с 12 до 18 тысяч человек. Значительно расширилась и география проекта. К областям Ферганской долины добавились Бухарская, Кашкадарьинская и Навоийская области. Реализация проекта заняла уже не 3 месяца, как это было в 2007 году, проект осуществлялся в течение всего года, что объясняется уровнем целей и задач, которые призван решить проект.
Разработчики проекта вместе с партнерами привлекли к участию в нем 15 тысяч девушек-учащихся колледжей – будущих мам. В 6 регионах республики проведены семинары для девочек–подростков целевых колледжей и лицеев на тему «Подготовка девочек пубертального возраста к безопасному материнству». Занятия проводили специально подготовленные тренеры – специалисты ННО «Саломатлик плюс экология». Для занятий были подготовлены и изданы раздаточные материалы в виде буклетов «Бахтингиз ва со?ли?ингиз ўз ?ўлингизда» («Ваше счастье и здоровье в ваших руках») и пособий для тренеров «Жинсий тарбия асослари» («Основы полового воспитания»). Буклеты и пособия были изданы при спонсорской поддержке представительства компании «GlaxoSmithKline» (Великобритания) в Узбекистане.
Параллельно с этим другой партнер ФОПСИ – Ассоциация педиатров Бухарской области «Авиценна» - проводил тренинги для 3000 молодых мам. Семинары и тренинги проводились в районных Центрах здоровья. С тем, чтобы повысить уровень осведомленности о предмете семинаров среди  специалистов и представителей общественности к участию в них  привлекались врачи Центров здоровья и советники из махаллинских комитетов.