Мана икки йилдан бери ёзнинг бошланиши билан пойтахтимизнинг Бобур боғи ёшларнинг хурсандчилиги, шодлиги, мусиқа оҳанглари, спорт мусобақалари вақтидаги қийқириқлари билан ўз бағрига чорлайди. Масалан, 2007 йилда болалар концерти, қувноқ мусобақа ва викториналар билан бир қаторда атрофдаги маҳалаларнинг ўсмир ёшлари ўртасида бўлиб ўтган жиддий футбол мусобақаси бу байрамга ўзгача файз киритди. Жорий йилда эса шу куни боғга ташриф буюрганларни спортнинг экстремал тури билан шуғулланувчилар: байкерлар, роллерлар ва скэйтерлар ҳайратга солишди. Мазкур спорт чиқишлари орқали ёшлар ўз махоратларини, жасурликларини, мардликларини ва жисмоний тайёргарликларини кўрсатиш орқали соғлом турмуш тарзини тарғиб қилишди. Бундай тадбирларни ёшлар ҳар йили интиқлик билан кутишади.
Мазкур ёшлар тадбири бошқа тадбирлардан фарқли ўлароқ, ўзида интерактив сўровномалар, мусобақалар ва уйинлар орқали ёшлар онгига соғлом турмуш тарзи қоидаларини сингдиришдан иборатдир. Бундай ёшлар ижтимоий ё тадбири "Биз соғлом турмуш тарзи учун бошқа нарсага вақтимиз йўқ!” шиори остида ўтказилади. Тадбирнинг асосий мақсади - ёшларни соғлом турмуш тарзига, ОИТС/ОИВ муаммоларига, атроф муҳит ва экологияни мухофаза қилишга қаратилган. Бу тадбирнинг ташаббускори эса Ижтимоий ташаббусларни қўллаб қуватлаш фондидир.
Жорий йилда ҳам бу норасмий тадбирни ИТҚФ билан бир қаторда "Келажак овози" ЁТМ, РSI “аҳолига хизмат кўрсатиш халқаро ташкилоти”, БМТнинг ривожлантириш дастурининг "UNAIDS" агентлиги - ИТҚФнинг “Соғлом ёшлар” лойиҳаси доирасида ўтказишди. Ўтказилган тадбирларнинг самарасини тадбирнинг бошланишида ёшлар томонидан тўлдирилган сўровномаларда ва фаол қатнашувчиларни олган совғаларида ўз ифодасини кўриш мумкин. Улар бунда ноаньанавий усуллар орқали ОИВ/ОИТС хақида керакли маьлумотларни олиш билан бирга, соғлом турмуш тарзи бу ёвузлик билан курашда энг яхши қурол эканлигини тушунишди.
Ҳозирги кунда гиёҳванд моддасининг истеъмоли ва аҳолининг қўйи қатламларида ОИВ/ОИТСнинг тез суръатларда ошиши ҳеч кимга сир эмас. Афсуски, хавф асосан аҳолининг 15-20 ёшда бўлган ёшларни ташкил этади.
Ёшлар орасида мазкур хавфни камайтириш мақсадида ИТҚФ 2008 йилда ҳам ,,Соғлом ёшлар” лойиҳасини давом эттирди. Лойиҳа давомида тадбирлар нафақат пойтахтда балки Фарғона водийсида, Бухоро, Навоий, Самарқанд ва Қаршида ўтказилди. Семинарлар, маслаҳатлар ва ижтимоий тадбирлар ёрдамида ёшлар ижтимоий ва тиббий муаммолар ҳақида ва умуман гиёҳвандлик истеъмоли оқибатлари нималарга олиб келиши ҳақида тўлиқ тушунчага эга бўлдилар. Буни биз тадбир бошланишида ва якунида ўтказилган сўровномалар натижалари орқали кўришимиз мумкин. Мисол учун, 2008 йилда Фарғона вилояти ёшларининг ОИВ/ОИТС доирасидаги саводхонлик даражаси 60% га ўсди. Бундай ижобий ўзгаришлар қолган вилоятларда ҳам кузатилди.
Тадбир давомида жалб қилинган кўнгилли ёрдамчилар ёшларга тазиқ ўтказмаган ҳолда спорт билан гиёҳванд моддаси ўртасидаги фарқни кўрсатиб беришди. Ёшлар билан мулоқот давомида улар имконият хар доим мавжудлигини танлаш имкони эса инсоннинг ўз қўлида эканлигини тушинтиришди.
Шунингдек ижтимоий акциялар олдидан Тошкент шаҳрида маҳаллий НТТларининг кўнгилли ёрдамчилари учун семинар-тренинг бўлиб ўтди. Мазкур семинар – тренинг PSI/CAPACITY ва маҳаллий ННТ ҳамкорлигида ўтказилди. PSI ташкилоти мана бир неча йиллардан бери давлат дастури асосида ёшларни соғлом ва жисмоний шаклланиши борасида чора тадбирлар олиб бормоқда. Бу халқаро ташкилотнинг тренерлари муамолли ёшлар билан Ўзбекистоннинг турли ҳил вилоятларида ўз фаолиятларини олиб боришади.
ИТҚФнинг “Соғлом ёшлар” лойиҳаси доирасида ўтказилган ,, Биз соғлом турмуш тарзи учун, бошқа нарсага вақтимиз йўқ” деб номланган акция Ўзбекистоннинг бошқа жойларида ҳам давом эттирилади.

It has been two years already when in the beginning of summer calm and measured off life one of the capital’s park named after Bobur becomes full of laughter, music, sport appeals and enthusiastic exclamations. In 2007, for example, together with the children's concerts, funny competitions and quizzes on the football field were passed serious battles of four youthful commands from those nearby makhalla. And this year numerous visitors of park this day were amazed with representatives of the extreme sports: baykers, rollers and skaters who who demonstrated their experience, courage and physical training, popularizing thus a healthy life style. It is necessary to indicate that such kind of events for the studying youth are very interesting, and they wait for these events.
This youth party, outwardly so similar to many others, distinguish from them by interactive quizzes, competitions and games that bring certain and very important informative character. This youth social action is called “We are for a healthy life style, we don’t have time for other things!” Its purpose - to attract young people to a healthy life style, issues of HIV/AIDS, environmental protection and ecology. Initiator of conducting such popular youth events - Social Initiatives Support Fund (SISF).
Together with its partners - CYI “Kelajak ovozi”, “Population service international” (PSI) and UNDP agency “UNAIDS” - SISF second year carries out this informal action in accordance with one of the directions of its activity. As youth learn the proposed material during the interactive competitions anonymous questionnaire and the most active participant gets prizes. With help of informal methods participants of the youth event obtained necessary information about HIV/AIDS and that carrying a healthy life style the best strategy of struggle against this harm.
It is no secret rapid growth of drug consumption in the republic and dissemination of HIV/AIDS among youth. Unfortunately, 15-25 aged youth are under the risk. In order to decrease risks and to protect youth against it SISF initiated in 2008 project “Healthy youth”. In the line with capital this event conducted in the Fergana valley, Bukhara, Navoi, Samarkand and Karshi cities. With help of seminars, consultations and youth social events youth received information on the social and medical problems related to drug use. As a result - changing attitudes of young people from risky - to free from smoking and drug consuming, as confirmed by the results of the questioning conducted among participants of the youth actions both in Tashkent, and in other regions of republic. For example, level of knowledge of participants of the action in Fergana in July, 2008 has increase almost for 60 %. However, the same positive dynamics was observed everywhere. According to the volunteers participating in carrying out of events, nobody pressed on youth from risk groups. Volunteers only attempted to demonstrate, what are the drugs, and what, for example, - is sport. And in this case they said: “It is your choice: choose what is best for you”
Conducting youth events in the cities of Uzbekistan in summer was forewent by seminar- training, held in Tashkent with the assistance of PSI/CAPACITY and local NGOs. PSI had already promoted to the measures undertaken by the state for the forming of physically and spiritually healthy generation for several years. The trainers of this international organization work with the youth groups of risk in different regions of Uzbekistan.
Seminars and youth events under of Social Initiatives Support Fund have allowed to get activists among risk groups in each target region. The Movement “We are for healthy life style, we do not have time for another things!” will be continued in other regions of Uzbekistan.