Мана икки йилдан бери ёзнинг бошланиши билан пойтахтимизнинг Бобур боғи ёшларнинг хурсандчилиги, шодлиги, мусиқа оҳанглари, спорт мусобақалари вақтидаги қийқириқлари билан ўз бағрига чорлайди. Масалан, 2007 йилда болалар концерти, қувноқ мусобақа ва викториналар билан бир қаторда атрофдаги маҳалаларнинг ўсмир ёшлари ўртасида бўлиб ўтган жиддий футбол мусобақаси бу байрамга ўзгача файз киритди. Жорий йилда эса шу куни боғга ташриф буюрганларни спортнинг экстремал тури билан шуғулланувчилар: байкерлар, роллерлар ва скэйтерлар ҳайратга солишди. Мазкур спорт чиқишлари орқали ёшлар ўз махоратларини, жасурликларини, мардликларини ва жисмоний тайёргарликларини кўрсатиш орқали соғлом турмуш тарзини тарғиб қилишди. Бундай тадбирларни ёшлар ҳар йили интиқлик билан кутишади.
Мазкур ёшлар тадбири бошқа тадбирлардан фарқли ўлароқ, ўзида интерактив сўровномалар, мусобақалар ва уйинлар орқали ёшлар онгига соғлом турмуш тарзи қоидаларини сингдиришдан иборатдир. Бундай ёшлар ижтимоий ё тадбири "Биз соғлом турмуш тарзи учун бошқа нарсага вақтимиз йўқ!” шиори остида ўтказилади. Тадбирнинг асосий мақсади - ёшларни соғлом турмуш тарзига, ОИТС/ОИВ муаммоларига, атроф муҳит ва экологияни мухофаза қилишга қаратилган. Бу тадбирнинг ташаббускори эса Ижтимоий ташаббусларни қўллаб қуватлаш фондидир.
Жорий йилда ҳам бу норасмий тадбирни ИТҚФ билан бир қаторда "Келажак овози" ЁТМ, РSI “аҳолига хизмат кўрсатиш халқаро ташкилоти”, БМТнинг ривожлантириш дастурининг "UNAIDS" агентлиги - ИТҚФнинг “Соғлом ёшлар” лойиҳаси доирасида ўтказишди. Ўтказилган тадбирларнинг самарасини тадбирнинг бошланишида ёшлар томонидан тўлдирилган сўровномаларда ва фаол қатнашувчиларни олган совғаларида ўз ифодасини кўриш мумкин. Улар бунда ноаньанавий усуллар орқали ОИВ/ОИТС хақида керакли маьлумотларни олиш билан бирга, соғлом турмуш тарзи бу ёвузлик билан курашда энг яхши қурол эканлигини тушунишди.
Ҳозирги кунда гиёҳванд моддасининг истеъмоли ва аҳолининг қўйи қатламларида ОИВ/ОИТСнинг тез суръатларда ошиши ҳеч кимга сир эмас. Афсуски, хавф асосан аҳолининг 15-20 ёшда бўлган ёшларни ташкил этади.
Ёшлар орасида мазкур хавфни камайтириш мақсадида ИТҚФ 2008 йилда ҳам ,,Соғлом ёшлар” лойиҳасини давом эттирди. Лойиҳа давомида тадбирлар нафақат пойтахтда балки Фарғона водийсида, Бухоро, Навоий, Самарқанд ва Қаршида ўтказилди. Семинарлар, маслаҳатлар ва ижтимоий тадбирлар ёрдамида ёшлар ижтимоий ва тиббий муаммолар ҳақида ва умуман гиёҳвандлик истеъмоли оқибатлари нималарга олиб келиши ҳақида тўлиқ тушунчага эга бўлдилар. Буни биз тадбир бошланишида ва якунида ўтказилган сўровномалар натижалари орқали кўришимиз мумкин. Мисол учун, 2008 йилда Фарғона вилояти ёшларининг ОИВ/ОИТС доирасидаги саводхонлик даражаси 60% га ўсди. Бундай ижобий ўзгаришлар қолган вилоятларда ҳам кузатилди.
Тадбир давомида жалб қилинган кўнгилли ёрдамчилар ёшларга тазиқ ўтказмаган ҳолда спорт билан гиёҳванд моддаси ўртасидаги фарқни кўрсатиб беришди. Ёшлар билан мулоқот давомида улар имконият хар доим мавжудлигини танлаш имкони эса инсоннинг ўз қўлида эканлигини тушинтиришди.
Шунингдек ижтимоий акциялар олдидан Тошкент шаҳрида маҳаллий НТТларининг кўнгилли ёрдамчилари учун семинар-тренинг бўлиб ўтди. Мазкур семинар – тренинг PSI/CAPACITY ва маҳаллий ННТ ҳамкорлигида ўтказилди. PSI ташкилоти мана бир неча йиллардан бери давлат дастури асосида ёшларни соғлом ва жисмоний шаклланиши борасида чора тадбирлар олиб бормоқда. Бу халқаро ташкилотнинг тренерлари муамолли ёшлар билан Ўзбекистоннинг турли ҳил вилоятларида ўз фаолиятларини олиб боришади.
ИТҚФнинг “Соғлом ёшлар” лойиҳаси доирасида ўтказилган ,, Биз соғлом турмуш тарзи учун, бошқа нарсага вақтимиз йўқ” деб номланган акция Ўзбекистоннинг бошқа жойларида ҳам давом эттирилади.

Вот уже второй год в начале лета спокойная и размеренная жизнь столичного парка имени Бобура взрывается смехом, музыкой, спортивными призывами и восторженными возгласами. В 2007 году, к примеру, наряду с детскими концертами, веселыми конкурсами и викторинами на футбольном поле проходили нешуточные баталии силами четырех юношеских команд из близлежащих махаллей. А в нынешнем году многочисленных посетителей парка в этот день поразили представители экстремальных видов спорта: байкеры, роллеры и скэйтеры демонстрировали свое мастерство, мужество и физическую подготовку, популяризируя тем самым здоровый образ жизни. Нужно ли говорить, что такое мероприятие – настоящее событие для учащейся молодежи, его помнят, и встречи с ним ждут.
Эту молодежную тусовку, внешне так похожую на многие другие, отличает то, что интерактивные викторины, конкурсы и игры несут определенный и очень важный информативный характер. Эта молодежная социальная акция называется «Мы за здоровый образ жизни, на другое у нас нет времени!» Цель её – привлечь молодежь к здоровому образу жизни, проблемам ВИЧ/СПИДа, защите окружающей среды и экологии. Инициатор проведения этой ставшей популярной молодежной акции – Фонд поддержки социальных инициатив (ФОПСИ).
Совместно со своими партнерами – ЦМИ «Келажак овози», «Международные услуги населению» (PSI) и Агентством Программы Развития ООН «UNAIDS» - ФОПСИ уже второй год подряд проводит эту неформальную акцию в соответствии с одним из направлений своей деятельности. Как усваивают молодые люди предложенный им материал во время интерактивного общения, показывает анонимное анкетирование, а наиболее активных участников акции ожидают призы. С помощью неформальных методов участники молодежной акции получают необходимые сведения о том, что представляет собой ВИЧ/СПИД и что ведение здорового образа жизни являются лучшей стратегией борьбы с этим злом.
Ни для кого не является секретом быстрый рост потребления наркотиков в республике и распространение ВИЧ/СПИД среди уязвимых групп населения. К сожалению, основная группа риска – это молодежь 15-25 лет. С тем, чтобы снизить риски и защитить молодежь ФОПСИ снова инициировал в 2008 году проект «Здоровая молодежь». Вслед за столицей он проводился в Ферганской долине, Бухаре, Навои, Самарканде и Карши. С помощью семинаров, консультаций и молодежных социальных акций ребята обретают знания о социальных и медицинских проблемах, связанных с наркопотреблением. Как результат – меняется отношение молодежи с рискованного - на свободное от курения и наркотиков, что подтверждают результаты анкетирования, проводимого среди участников молодежных акций как в Ташкенте, так и в других регионах республики. Вот, например, уровень информированности участников акции в Фергане в июле 2008 года повысился почти на 60%. Такая же положительная динамика наблюдалась, впрочем, повсеместно. По словам волонтеров, участвовавших в проведении акций, никто не давил на ребят из групп риска. Волонтеры лишь стремились продемонстрировать, что представляют собой наркотики, а что, например, - спорт. И при этом говорили: «Твое право поступать так или иначе: выбирай, что для тебя лучше».
Проведению молодежных акций в городах Узбекистана нынешним летом предшествовал семинар-тренинг, проведенный в Ташкенте при содействии PSI/CAPACITY и местных ННО. PSI уже в течение нескольких лет содействует мерам, предпринимаемым государством по формированию физически и духовно здорового поколения. Тренеры этой международной организации работают с молодежными группами риска в различных регионах Узбекистана.
Семинары и молодежные акции под патронажем Фонда поддержки социальных инициатив позволили приобрести активистов среди групп риска в каждом целевом регионе. Движение «Мы за здоровый образ жизни, на другое у нас нет времени!» будет продолжено в других регионах Узбекистана.