Имконияти чекланган болалар учун инклюзив таьлим - тенг хуқуклил
Ижтимоий Ташаббусларни қўллаб-қўвватлаш Фондида айнан шу хулосага келинди, шунинг учун ҳам 2007 йил январ ойида Ўзбекистонда узлуксиз инклюзив таълимнинг миллий моделини ишлаб чиқиш ва уни татбиқ этиш борасидаги «Доступност» коалициясининг ташаббуси Фонд томонидан қувватланди.
Шубҳасиз, Ўзбекистон Республикасининг қонунчилигида имконияти чекланган шахслар ўз салоҳиятларини намоён қилишлари учун тенг имконият ва ҳуқуқлар белгилаб берилган. Ҳар бир фуқаронинг таълим олиш ҳуқуқи эса Конституцияда кафолатланган. Бироқ, республикамизда ҳали ҳам мактабга бормайдиган болалар йўқ эмас, бошқача қилиб айтганда ўрта таълим муассасаларига қатнамайдиган «таълим олмаган» болалар мавжуд. Ахир уларнинг таълим олиш ҳуқуқини саломатлигининг заифлиги билан чеклаб бўлмайди-ку. Фонднинг лойиҳалари айнан имконияти чекланган болаларнинг таълим олиш муаммосини ҳал этишга ва бунда инклюзив таълим бериш усулидан фойдаланишга қаратилган. Бундай услуб ўқувчиларнинг эҳтиёжларини қондириш учун таълим тизимини мувофиқлаштиришни назарда тутади.
Ўзбекистонда инклюзив таълимни ривожлантириш учун яна бир туртки бўлиб, «Махсус Олимпиада» Республика ўйинлари доирасида айнан шундай номланган Бухорода бўлиб ўтган Марказий Осиё Форуми ҳисобланади. Форумнинг иштирокчилари сифатида Ўзбекистоннинг барча вилоятларидан ташриф буюрган 100 дан зиёд вакиллар, Қозоғистон, Россия Федерацияси ва Европа Иттифоқи вакилларини келтириш мумкин. Улар инклюзив таълимнинг турли намуналарини тақдим этиб, ўзаро тажриба алмашдилар ва Марказий Осиёдаги келгуси ривожланиш истиқболларини муҳокама қилдилар. Бу каби тадбирни ўтказиш ИТҚФнинг таълим соҳасидаги дастлабки лойиҳасини самарали амалга оширилишида муҳим аҳамият касб этди. Ўша даврда Навоий, Термиз, Қарши, Жиззах, Самарқанд ва Қўқон шаҳарларида 6-та инклюзив болалар боғчаси ва 6-та инклюзив мактаблар очилиб, у ерда ҳозирга қадар имконияти чекланган болалар ўз тенгдошлари билан тенг асосда таълим олмоқдалар.
Лойиҳанинг муваффақиятли ривожланишида ахборот ва маърифат ишлари алоҳида аҳамият касб этди, бундай тадбирлар жамоатни тайёрлаш, янада муҳимроғи, имконияти чекланган фарзандлари бошқа тенгдошлар билан биргаликда таълим оладиган ота-оналарни тайёрлашга йўналтирилган эди. Лойиҳа доирасида 18 кишидан иборат тренер-маслаҳатчилар гуруҳи тузилиб, улар имконияти чекланган болаларнинг жамиятга интеграциялашуви имкон қадар осонроқ кечиши мақсадида ота-оналар, болалар ва ўқитувчилар учун семинарлар ўтказиб, зарур маслаҳатларни бердилар. Машғулотлар давомида қўлланилган махсус инклюзив таълим услубияти ва ҳар бир бола учун тузилган алоҳида ёндашувлар натижасида, ота-оналар ўз фарзандларининг ва бошқа имконияти чекланган болаларда рўй берган ижобий ўзгаришларнинг гувоҳи бўлдилар. Самарқандлик 2-синф ўқувчисининг онаси М.Ташпулатованинг фикрича: «Нафақат иқтидорли, балки бир маънода заиф болаларнинг ижодий ривожланиши учун берилган имкониятлар шаҳримизнинг ҳеч бир бошқа мактабида мавжуд эмас».
Лойиҳа устида ишлаш даврида инклюзив таълимнинг миллий моделини яратиш ва уни кейинчалик мактабгача ва кичик мактаб ёшдаги таълим тизимига жорий этиш ғояси юзага келди. Бунинг учун ҳозирги вақтнинг ўзида Навоий, Термиз, Қарши, Жиззах, Самарқанд ва Қўқон шаҳарларида 12 та аралаш гуруҳлар ва синфлар тузилди. Бенефициарлар сони ҳам ортди. Аввалда улар 1200 ни ташкил этган бўлса, ҳозирда эса уларнинг сони 6000 га етди. Лойиҳа бир неча босқичда амалга оширилиб, уларнинг ҳар бири махсус вазифаларни ҳал этишга йўналтирилади: мақсадли болалар муассасалари ва мактабларни излашдан бошлаб то биноларнинг қурилиши учун донор ва ҳомийларни излаш жараёнига қадар. Бинолар махсус қулайликларга эга бўлиши, қулай пандус, тутқичлар ва ҳ.к.лар билан таъминланган бўлиши лозим.
Ижтимоий Ташаббусларни қўллаб-қувватлаш Фондининг Бошқаруви Раиси Баҳодир Умарханов лойиҳа ривожини баҳолаб, бир ўқув йили давомида инклюзив болалар боғчаси ва мактаблардаги болалар сони икки баробар ортганини таъкидлади.
Бу эса шундан далолат берадики, аввалига лойиҳада иштирок этмаган ота-оналар бошқа имконияти чекланган болаларнинг ўқишдаги ижобий ўзгаришларини кузатиб, унинг муваффақиятли эканлигига ишонч ҳосил қилиб, ундан сўнггина фарзандларини бундай боғчалар ва мактабларга олиб келганлар. «Инклюзив таълимнинг афзаллиги, менинг фикримча, болалар ўз тенгдошлари билан ёнма-ён ўқиб, тўлақонли ҳаёт кечиришидадир. Бу эса - жамиятга ўз фойдаси тегиши мумкинлигига ишонч ҳосил қилган кишининг салоҳияти тўлалигича намоён бўлишининг кафолати, - деб таъкидлайди Б.Умарханов.

Inclusive education is the key to equal rights and success for children with disabilities
Exactly to such conclusion they have come in Social Initiatives Support Fund (SISF) having decided to support the initiative of coalition "Accessibility" in January, 2007 on development and introduction of national model of ongoing inclusive education in Uzbekistan.
Certainly, the legislation of republic of Uzbekistan provides to persons with the limited abilities equal possibilities in realization of their potential. And the right to education is guaranteed by the Constitution itself. But, nevertheless, in the republic there are children who do not visit school, great number of the so-called "not trained" children who are not visiting comprehensive schools. But after all, their right to education is not limited by their health condition. Fund projects are called for to solve the problem of getting of education for all children with limited abilities (LA) using the approach of inclusive education. It assumes adaptation of educational systems for satisfaction of trainees’ requirements.
The Central Asian Forum with the similar name passed in Bukhara within the framework of Republican games «Special Olympics» became an additional impulse for inclusive education development in Uzbekistan. More than 100 delegates from all areas of Uzbekistan, representatives of Kazakhstan, Russian Federation and European Union became participants of the Forum. They have presented various models of inclusive education have exchanged experience and have discussed development prospects in the Central Asia. Carrying out of similar action promoted effective realization of the first project SISF in a sphere of education. Then in Navoi, Termez, Karshi, Dzhizzak, Samarkand and Kokand 6 inclusive kindergartens and 6 inclusive schools have been opened where LA children are brought up on the same level with the ordinary contemporaries.
The successful development of the project helped the information and educational campaigns aimed to preparation of the public and that is especially important, the parents which children should study together with others children who distinct from their own children. Within the framework of the project the team of 18 trainers-advisers has been prepared who held seminars and advised parents, children and teachers so that the further integration of LA children in a society passed more naturally as possible. In the course of the studies due to unique techniques of inclusive education and individual approach to each child parents of LA children were convinced of the positive changes which have happened both with LA children and other children. «As much possibilities as it is given at this school for creative development not only gifted children but also their contemporaries having deviations in development, is not present at neither one other school of a city», - that is opinion of M.Tashpulatova, mother of the second form pupil from Samarkand.
During development of the project there was an idea to create national model of inclusive education for its subsequent introduction in system of preschool and younger school education in Uzbekistan. In Navoi, Termez, Karshi, Dzhizzak, Samarkand and Kokand for this purpose 12 mixed groups and classes are already organized. The number of beneficiaries has increased too. They are 6000 now but it was 1200 in the besting. To realize the project it is planned in several stages, each to solve certain problems: from search of pilot kindergartens and schools to search of donors and sponsors for preparation of buildings. Buildings should be accessible, have convenient ramps, hand-rail etc.
SISF partners became, except for coalition "Accessibility" and NGO "Hayot", the Ministry of Public of Education of the Republic of Uzbekistan and hokimiyats of the target regions.
Estimating project progress Bakhodir Umarkhanov, SISF CEO has noticed that the number of children inclusive kindergartens and schools for one academic year has increased twice. It means that parents of LA children not participating first in the project nevertheless observed successes in studies of other children. Having convinced of excellent results they have brought the children in these kindergartens and schools. ‘The main advantage of an inclusive approach, in my opinion, that children find their adequacy being among ordinary children, - marked B.Umarkhanov – and it is a guarantee that whole potential of the person who has believed in its usability to a society».